42. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

image_pdfimage_print

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przez okres trwania swojego pontyfikatu odbył 135 podróży na całym świecie, beatyfikował ponad 1300 osób, a kanonizował prawie 480, wśród których byli również Polacy.

Jan Paweł II to pierwszy od 445 lat biskup Rzymu, który nie pochodził z Włoch. W Stolicy Apostolskiej funkcję Zwierzchnika Kościoła katolickiego sprawował przez 27 lat. Każdego dnia podkreślał wartość życia ludzkiego oraz istotę przyjęcia Bożej miłości. Moment wyboru metropolity krakowskiego na papieża pamięta abp senior Stanisław Nowak, który w 1978 roku był jednym z przełożonych w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

– Klęczeliśmy w kaplicy, modliliśmy się. Nagle przybiega do mnie kleryk VI roku, który podsłuchiwał co się dzieje na konklawe i krzyczy: nasz kardynał został papieżem. Za chwilę przybiegł drugi i dodał: nasz kardynał przybrał imię Jan Paweł II. Z chóru, gdzie się modliłem, pobiegłem na ambonkę i ogłosiłem tę wspaniałą nowinę klerykom, zgromadzonym w kaplicy. Było ich ponad 200. Wszyscy porwali się z miejsc i spontanicznie zaśpiewali „Ciebie Boga chwalimy”. To była niesamowita radość. Stało się coś wielkiego.

Jan Paweł II był pierwszy papieżem z rodu Słowian, a jego wybór na głowę Stolicy Apostolskiej był zaskoczeniem dla całego Kościoła katolickiego. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Sześć lat później, 1 maja został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 – świętym.

ABK

Fot. ekai.pl