CHROŃ PSZCZOŁY

image_pdfimage_print

Rolniku, Sadowniku, Ogrodniku Chroń pszczoły! Bez nich nie ma życia na ziemi. Co możesz zrobić? Stosuj środki ochrony roślin w sposób odpowiedzialny:

  • Używaj tylko środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania.
  • Przestrzegaj dokładnie warunków podanych na etykiecie
  • Wykonuj opryski wieczorem lub nocą, po ustaniu lotu pszczół
  • Zachowuj minimalne odległości od pasiek

W Europie 85% gatunków roślin i 70% produkcji żywności zależy od pszczół Pamiętaj: Ochrona zapylaczy to gwarancja uzyskania wysokiego plony o dobrej jakości!

Dlaczego pszczoły są ważne
Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną – załamałaby się produkcja żywności. Co stałoby się z zapylaniem? Jak mogłoby się odbywać? Ręczne zapylanie jest niezwykle drogie, powolne i wymaga ogromnych nakładów pracy. Globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została ustalona na 265 milionów euro rocznie. Tak więc z punktu widzenia samej ekonomii, opłaca nam się chronić pszczoły!

Na czym polega problem?
Pszczołom w poważnym stopniu zagrażają toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Kilka z nich można określić mianem prawdziwych zabójców pszczół, szczególnie te należące do grupy neonikotynoidów. Neonikotynoidy mogą wywoływać ostre lub chroniczne zatrucia, które prowadzą do śmierci pojedynczych pszczół lub całych kolonii. Zatrucie może mieć miejsce, gdy pszczoła przelatuje przez chmurę pestycydowego pyłu podczas oprysków, ale także w samym ulu, gdy pszczoły robotnice karmią czerw pszczeli zanieczyszczonym lub skażonym pestycydami nektarem i pyłkiem. W 2018 roku Unia Europejska wprowadziła niemal całkowity zakaz stosowania najbardziej szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów.