NARODOWE CZYTANIE 2022

image_pdfimage_print

W różnych miejscach, w innych scenografiach, według  niepodobnych scenariuszy, ale z jednym przesłaniem, by zgłębiać polską literaturę Gmina Szastarka po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” To akcja społeczna pod patronatem Pary Prezydenckiej, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu, akcja zapoczątkowana została w 2012 roku.

W roku bieżącym już tradycyjnie szkoły z terenu Gminy Szastarka  uczestniczą w akcji Narodowe Czytanie. W dniu dzisiejszym (6 września 2022 r.) „Narodowe Czytanie” odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej w Polichnie. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

Spośród olbrzymiego dorobku literackiego Adama Mickiewicza wybór padł na „Świteziankę” której fragmenty z podziałem na role czytali: Artur Jaskowski Wójt Gminy w Szastarka,  Marta Plichta – Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie.

 

Narodowe Czytanie z pewnością zwiększa zainteresowanie ojczystą literaturą. Próbuje pokazać, że dzieła wyciągane ze skarbca naszej kultury mogą wywoływać emocje i rozbudzać żywe dyskusje. Nie czekajmy zatem rok na kolejną edycję prezydenckiej akcji, zaglądajmy do bibliotek jak najczęściej, szukajmy tego, co karmi nasz intelekt, poszerza horyzonty i rozpala wyobraźnię!