Relacja z dożynek gminnych Szastarka 2019

Dożynki są zwieńczeniem okresu żniwnego jest to święto związane z  obrzędami dziękczynnymi, forma podziękowania za ukończenie żniw i prac polowych. Jest to także święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy i zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od zbiórki korowodów przed kościołem parafialnym p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szastarce oraz tradycyjnie mszą świętą dziękczynną sprawowaną przez proboszcza parafii ks. kanonika Andrzeja Arbaczewskiego oraz proboszcza parafii Blinów ks. kanonika Piotra Wąska. Podczas nabożeństwa pobłogosławiono wieńce i chleby dożynkowe.

Następnie barwny korowód przy dźwiękach Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki przeszedł na plac przy Zespole Szkół im. Kardynała Wyszyńskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Zaszczytną funkcję Starostów Gminnych pełnili: Pani Małgorzata Wach z Majdanu –Obleszcze oraz Pan Grzegorz Wcisło z Polichny Czwartej. Wraz z nimi na plac przybyli Starostowie Parafialni z grupami wieńcowymi: Anna Widomska oraz Sebastian Tomiło z Szastarki, Wioletta Mazur oraz Kazimierz Rycerz z Brzozówki, Barbara Mróz i Zbigniew Kowal z Majdanu-Obleszcze, Bożena Pietura i Andrzej Wcisło z Polichny Czwartej, Beata Szabat i Andrzej Długosz z Wojciechowa oraz grupy wieńcowe z Blinowa Pierwszego oraz Drugiego.

Część oficjalną uroczystości rozpoczął powitaniem gości Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski. Po czym Starostowie zgodnie z tradycją przekazali bochen chleba na ręce Włodarza gminy.

W uroczystościach dożynkowych wzięli także udział zaproszeni goście: Jerzy Bielecki Poseł RP, w imieniu Marszałka Województwa Jarosława Stawiarskiego przybyła pani Anna Baluch Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, dr Marek Kos Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, z uwagi na odbywające się w tym samym dniu dożynki powiatowe w Urzędowie nie mógł przybyć Starosta Powiatu Kraśnickiego Andrzej Rolla, którego reprezentował Tomasz Mularczyk, radni Gminy Szastarka na czele z Przewodniczącym Michałem Kosikowskim, kierownicy oraz pracownicy Urzędu Gminy na czele z  Jadwigą Wielgus – Sekretarz Gminy Szastarka, dyrektorzy oraz księża z terenu gminy Szastarka.

W części artystycznej koncert oddała Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki. Na scenie pojawiły się również rodzime zespoły, kapele oraz soliści  funkcjonujący przy Gminnym Centrum Kultury w Polichnie: „Majdaniacy” z Majdanu- Obleszcze, Mirosław Kolasa z Szastarki, „Blinowianeczki” z Blinowa, Kapela Kalina -Folk z Polichny oraz Kapela Czerwona Róża z Szastarki.

Gwiazdą dożynek był MIŁY PAN autor wakacyjnego hitu „małolatki” natomiast wieczorem odbył się koncert zespołu TEX oraz dyskoteka prowadzona przez DJ-a.

Podczas dożynek rozstrzygnięte zostały konkursy gminne na:

„Najbardziej zadbane gospodarstwo rolne i najładniejszy ogród przydomowy”

• I miejsce zajęła Ewa Szaja
  • II miejsce Alfreda Kozłowska
  • III miejsce Alicja Król

„Wzorową Pasiekę Gminy Szastarka w 2019 roku”

• I miejsce Karol Kamiński
  • II miejsce Krzysztof Placha
  • III miejsce Zygmunt Igras

„Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”

• I miejsce – Wojciechów

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Nad organizacją oraz przebiegiem uroczystości czuwała dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polichnie Ewa Białoń wraz z pracownikami GCK. Dziękujemy wszystkim delegacjom wieńcowym, zespołom śpiewaczym, kapelom oraz solistom za udział i uświetnienie Dożynek Gminno- Parafialnych w Szastarce. Mieszkańcom gminy, parafii i gościom za wzięcie udziału w uroczystościach dożynkowych. Wyrazy uznania i najserdeczniejsze słowa podziękowania kierujemy do dyrektora Piotra Krzysztonia oraz pracowników szkoły, druhów strażaków z OSP Szastarki Wieś i Szastarki Stacji. Za wystawienie stoisk promocyjnych serdecznie dziękujemy: pracownicom OPS w Szastarce – stoisko promocyjne Gminy Szastarka, KGW Stare Moczydła, pracownikom KRUS Kraśnik, Gminnemu Kołu Pszczelarzy w Szastarce, pracownikom Zespołu Szkół w Szastarce.

Podziękowania składamy także naszym hojnym sponsorom:

• Morski Zenon – Unimal Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Kraśnik
  • Godula Michał – Ubezpieczenia 23-225 Szastarka
  • Glinka Katarzyna i Tomasz –TRANS-TOM 23-225 Szastarka 95
  • Groszek Piotr – Budownictwo Drogowe Majdan-Obleszcze 49, 23-225 Szastarka
  • Jachura Zbigniew – El-Instal 23-225 Szastarka 155
  • Koguc Anna – Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej o/Szastarka
  • Kopyciński Andrzej – Sklep Wielobranżowy 23-225 Szastarka 78
  • Lewandowski Krzysztof – Ferma Drobiu 23-225 Szastarka 35
  • Łach Andrzej – TRANS-KOP Blinów Drugi 121, 23-225 Szastarka
  • Nowak Elżbieta – P.H.U. ARO Polichna Druga 113, 23-225 Szastarka
  • Pudło Sławomir – PROSIACZEK Domowy Wyrób Wędlin 23-225 Szastarka 136