Relacja z gminnych obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wydarzeń towarzyszących

image_pdfimage_print

Za nami 11 listopada, dzień na stałe wpisany w kalendarz każdego patrioty, jako Święto Niepodległości. Czyli jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju. Celebrowanie tego dnia jest wyrazem szacunku dla dokonań przodków walczących w obronie Ojczyzny oraz umocnieniem patriotycznych korzeni. Aby krzewić patriotyzm oraz oddać hołd walczącym w obronie ojczyzny Gmina Szastarka, Jak co roku organizowała obchody 11 listopada. W tym roku była to 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od zbiórki na placu „im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości” w Szastarce skąd poczty sztandarowe oraz uczestnicy przemaszerowali pod ustawiony rok temu obelisk upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy Obelisku głos zabrał Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski, który, powitał poczty sztandarowe, wszystkich obecnych oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie podkreślające rangę tego święta. Po przemówieniu nadszedł czas na składanie wieńców przez delegacje, następnie głos zabrał radny Rady Powiatu Kraśnickiego Bogdan Zuń, który, odczytał okolicznościowy list od Starosty Kraśnickiego Andrzeja Rolli.

Uroczystości pod obeliskiem zwieńczono wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Kolejnym punktem gminnych obchodów 11 listopada była odprawiana w Kościele Parafialnym pw. Jana Marii Vianneya w Polichnie msza św. w intencji Ojczyzny. Mszę św. sprawowali ks. kan. Krzysztof Piskorski oraz ks. kan. Jan Gaik.

Następnie Uczniowie Zespołu Szkół w Hucie Józefów zaprosili wszystkich do GCK w Polichnie na akademię pt. „W sercach zawsze Niepodległa”. Montaż słowno-muzyczny został przygotowana przez uczniów klas od V do VIII będących pod opieką Pani Beaty Kasicy oraz Pani Doroty Kanii.

Ostatnim wydarzeniem celebrującym Święto Niepodległości był VIII Gminny Bieg Niepodległości, którego podium w poszczególnych kategoriach wiekowych kształtowało się następująco

 

MĘŻCZYŹNI 18+

1-Piotr Biżek

2-Karol Przytuła

3-Sławomir Butryn

 

KOBIETY 18+

1-Dominika Kosidło

 

UCZNIOWIE SZKÓŁ ŚREDNICH DO LAT 18

1-Oskar Biżek

2-Gabriel Lodowski

3-Samanta Machulak

 

UCZNIOWIE KLAS VII-VIII

1-Paweł Brzyski

2-Marcin Gontarz

3-Wiktoria Krysa

UCZNIOWIE KLAS  IV-VI

1-Jakub Zarzeczny

2-Bartosz Bogoń

3-Bartosz Butryn

 

UCZNIOWIE KLASY 0-III

1-Dominik Stanicki

2-Rafał Stanicki

3-Hubert Wieczorek

 

Po dekoracji wszyscy uczestnicy biegu mogli liczyć na gorący poczęstunek przygotowany przez Panie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Polichnie.