Na terenie gminy Szastarka znajduje się fragment zlewni rzek Bystrzycy i Sanny. W okolicy Polichny w strefie krawędziowej Roztocza przebiega dział wodny II -rzędu Wisła – Wieprz i III – rzędu Wyżnica – Sanna. Szczególną cechą hydrograficzną fragmentu Roztocza Zachodniego i Wyżyny Lubelskiej jest bardzo uboga sieć rzeczna i głęboko zalegające wody podziemne. Przez teren gminy nie płynie żadna rzeka. W przeszłości w okolicy Blinowa znajdowały się źródła rzeki Bystrzycy. Obecnie Bystrzycę zasilają wody ze źródeł w Sulowie, kilka kilometrów poniżej pierwotnego początku.
Wody powierzchniowe na terenie gminy występują w stawach i licznych podmokłych zagłębieniach. Wody podziemne związane są z tworami kredy i czwartorzędu. Czwartorzędowy poziom wodonośny występuje głównie w opokach i marglach wieku kredowego tworząc poziom wód warstwowo – szczelinowe. Swobodne zwierciadło wody występuje na głębokości od 50 do 100 m. Wahania zwierciadła są znaczne, w obrębie Wzniesień Urzędowskich wynoszą nawet do 10 m, co obserwuje się w starych studniach wiejskich zasilanych z dwóch poziomów.
W strefie działu wodnego Bystrzyca – Sanna występuje głównie kredowy poziom wodonośny w skałach węglanowych kredy i czwartorzędu. Ponad nimi utrzymuje się główny poziom na głębokości od 20 – 30 m od powierzchni.
Wody podziemne charakteryzują się niską mineralizacją, lekką zasadowością tj. udziałem wapnia i magnezu, a także niewielką ilością chlorków, siarczanów i żelaza. Jakość wód pitnych określa się jako dobrą.
Klimat gminy Szastarka ma cechy kontynentalne. Krótkie przejściowe pory roku oraz długie lata i zimy (ponad 100 dni). Okres wegetacyjny trwa ok. 200 dni, przy czym ok. 90 dni jest z przymrozkami. Pokrywa śnieżna utrzymuje się średnio 70 dni. Średnie roczne zachmurzenie wynosi 62 – 64 %, średnia roczna wilgotność 64 – 68 %. Suma rocznych opadów wynosi 500 – 600 mm. Średnia temperatura roku wynosi ok. 7,6°C. Najcieplejszym miesiącem w ciągu roku jest na ogół lipiec ze średnią temperaturą dobową ok. 19°C. Największe nasłonecznienie występuje w okresie czerwiec – wrzesień. Opady deszczu są stosunkowo nieduże. Najczęściej wiejące wiatry to zachodnie.
Z punktu widzenia higieny atmosfery sytuacja w gminie przedstawia się korzystnie, głównie ze względu na brak przemysłu, który byłby źródłem generowania związków zanieczyszczających powietrze atmosferyczne.
Tereny Gminy Szastarka zbudowane są ze skał wapiennych (kredowych) pokrytych utworami trzeciorzędowymi, a te z kolei czopami lessu. Gleby wykazują przeważnie cechy bielicowe. Zaliczane są do kompleksu gleb pszennych II i III, rzadziej IV klasy bonitacyjnej.
Powierzchnia użytków rolnych wynosi 6129 ha z czego poszczególne klasy gleb zajmują :
II klasa -41 ha -0,7%
III klasa – 4399 ha – 70,7 %
IV klasa – 1705 ha – 27,4 %
V klasa – 4 ha -0,1%
Gmina Szastarka posiada niewątpliwy urok, zachęcający do odwiedzania jej terenów. Piękne krajobrazy Wyżyny Lubelskiej, liczne wąwozy, unikalna flora i fauna, skłaniają do zainteresowania się tymi terenami.
Krajobraz wokół gminy Szastarka jest falisty i pagórkowaty, otoczony kompleksami leśnymi. Ścieżki rowerowe, które są ogromnym ułatwieniem dla turystów, podnoszą walory turystyczne gminy Szastarka.
Rozwojowi branży turystycznej gminy Szastarka sprzyjają władze gminy oraz jej mieszkańcy dbający o czystość środowiska i wizualną jakość kantonu. Podkreślić tu należy wysoką klasę wód, świeże powietrze, spokój oraz porządek wokół obejść.
Krajobraz wokół gminy Szastarka jest falisty, pagórkowaty. Gmina otoczona jest kompleksami leśnymi.

